Hakkımda

Alper Şahin, Ph.D.

Alper Şahin İngilizce Öğretmenliği alanında lisans ve yüksek lisans derecelerine, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme alanında doktora derecesine sahiptir. Bireye Uyarlanmış Bilgisayarlı Testler (Computerized Adaptive Tests) üzerine doktora sonrası araştırmasını yapmak üzere Tübitak desteğiyle 1 yıl University of Minnesota’da bulunmuştur. Türkçe olarak tasarlanan ilk Durumluk Sınav Kaygısı Ölçeği’nin (DUSKÖ) sahibidir.

Araştırma ilgi alanları arasında Madde Tepki Kuramı ile madde parametresi kestirimlerinde örneklem büyüklüğü, yabancı dil testlerinde ölçme keskinliği, yabancı dil öğrencilerinde sınav kaygısı, Dil öğretim programı tasarımlarında ölçme ve öğrenme uygulamalarında asimetri, Yabancı Dil öğretim programlarında öğrenen motivasyonu ve özerkliği, Bilgisayarlı ölçme uygulamalarında soru bankası tasarım özellikleri bulunmaktadır.

Halen Atılım Üniversitesi Temel İngilizce Bölümü Bölüm başkanlığı ve International Association for Computerized Adaptive Testing (IACAT) Yönetim Kurulu’nda Eğitim Direktörlüğü görevlerini yürütmektedir.

Sorularınız için alpersahin2@yahoo.com ile iletişime geçebilirsiniz.

%d bloggers like this: